مقالات

چند درمان خانگی برای جوش صورت

داشتن پوستی صاف و بدون جوش و آکنه یکی از بارزترین شاخص های زیبایی است. وجود هر ضایعه ای روی پوست می تواند از زیبایی پوست و به خصوص پوست صورت بکاهد که یکی از این عارضه ها جوش صورت است. جوش و آکنه که به جوش های غرور جوانی نیز معروف است یکی از شایع ترین بیماری های پوستی و رایج ترین دلیل مراجعه بیماران به پزشک می باشد.

علت ایجاد جوش صورت:

چند عامل اصلی باعث جوش صورت می باشد:

  • تولید بیش از حد چربی
  • فولیکول های مو با چربی و سلول های مرده پوست مسدود شوند
  • باکتری های روی پوست
  • فعالیت بیش از حد هورمون ها
درمان جوش صورت

انواع جوش صورت:

جوش‌های سر سیاه

برجستگی هایی که روی پوست ظاهر می شوند و به رنگ سیاه یا زرد می باشند. بسیاری تصور می کنند که دلیل این سیاهی ورود آلودگی های خارجی است اما این طرز فکر اشتباه است و در واقع این سیاهی مربوط به پوشش داخلی فولیکول مو می باشد که رنگدانه ایجاد می کنند.

جوش‌های سر سفید:

این جوش ها ظاهری شبیه به جوش‌های سر سیاه دارند با این تفاوت که در هنگام فشردن آن‌ها سفت تر می باشند و خالی نمی شوند.

پاپول ها

برجستگی‌های کوچک قرمز رنگی که ممکن است احساس درد ایجاد کنند.

چرکدانه یا پوسچول

چرکدانه ها شبیه به پاپول هایی روی پوست هستند با این تفاوت که یک نوک سفید در مرکز دارند که ناشی از ایجاد چرک می باشد. چرکدانه ها کمی برجسته تر از سطح پوست بوده و در بیشتر موارد حاوی مایع روشنی است که در آن سلول های مرده و تجمعی از نوتروفیل ها وجود دارد.

گرهک یا ندول

گرهک ها توده‌های بزرگ و سختی هستند که در زیر سطح پوست ایجاد می شوند و می توانند بسیار دردناک باشند.

کیست

این نوع جوش یکی از شدید ترین جوش های ناشی از آکنه است. کیست ها، توده های پر از چرکی هستند که شباهت زیادی به جوش ها دارند و بیشترین خطر ایجاد زخم دائمی را دارند.

چند درمان خانگی برای درمان جوش صورت:

بیشتر مردم قبول دارند که استفاده از مواد شیمیایی، لایه برداری و لیزر پوست، پوست را حساس می کند و مشکل را تشدید می کند. به همین دلیل می توان برای جوش های صورت راه های درمان خانگی را استفاده کرد که جوش را به راحتی از بین می برد.

درمان جوش با یخ:

اولین درمان سریع جوش استفاده از یخ است. برای جوشی که هنوز به طور کامل عفونی نشده، استفاده از یخ به کاهش التهاب آن کمک می‌کند و غدد چربی را تشویق می‌کند که منقبض شوند و چربی اضافه و میکرب های درون آن را بیرون بکشد.

درمان جوش صورت

درمان جوش با عسل:

همه با خواص عسل آشنا هستند و می دانند که عسل به عنوان ماده ای با خواص ضدعفونی کننده شناخته می شود و به از بین بردن میکروب اطراف چشم کمک می کند. زمانی که میکروب ها کاهش پیدا کنند، سرعت بهبودی بیشتر می شود.

درمان جوش با آبلیمو:

آبلیمو به عنوان یک میکروب کش عمل می کند و ارگانیسم های میکروسکوپی که در ایجاد جوش نقش دارند را می کشد و علاوه بر این خاصیت جمع کنندگی آن باعث می شود چربی های جمع شده را بیرون بکشد.

استفاده از خمیر دندان:

خمیر دندان روشی است که برای درمان جوش بسیار فوق العاده است. اگر بعد از استفاده از یخف از خمیردندان استفاده کنید اثربخشی بیشتری دارد. بهتر است که از خمیردندان های سفید رنگ و غیر سفید کننده استفاده کنید.

درمان جوش با روغن درخت‌ چای:

روغن درخت چای برای درمان جوش‌های پوستی بسیار موثر است. روغن درخت چای با خاصیت ضد باکتریایی که دارد به جنگ میکرب های پوستی می رود و به دلیل خواص تسکین بخشی که دارد، قرمزی پوست را کاهش می‌دهد.

فروشگاه اینترنتی راژا مارکتنوشتن نظر جدید

— امروز 16 ژوئن 2021

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
برای با خبر شدن از جدیدترین و جذاب ترین پیشنهادهای راژا مارکت ایمیل خود را وارد کنید